اعلام آمادگی دولت برای صادرات محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان   

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: آمادگی داریم محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان که درمرحله اول تولیدی هستند را با بسته های حمایتی که پیش بینی شده است صادر کنیم. ما در 35 کشور دنیا برای شرکت های دانش بنیان که از بخش خصوصی هستند کارگزار صادراتی داریم.

به گزارش خبرنگار آیمد پرس، علیرضا معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کارگاه آموزشی همایش ملی تجهیزات پزشکی و گرامیداشت روز خدمات پس از فروش و نگهداشت تجهیزات پزشکی با موضوع تجاری سازی در شرکت های دانش بنیان افزود: نیروی انسانی، توان علمی، فکر و دانش در بین جوانان ایرانی سرآمده بوده و در همه صحنه های رکورد شکن بوده اند که حوزه سلامت و بهداشت و درمان هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش بهداشت و درمان کشور جزو اولین های دنیا محسوب می شود گفت: نیروی انسانی داخلی، نیروی انسانی فرهیخته و فهیمی است لذا بایستی بستر سازی لازم انجام شود تا بتوانند دانش و فکر و ایده خود را به مرحله عمل برسانند.

دلیری اظهار کرد: آمارهای جهانی نشان می دهد ایران در تولید علم در منطقه رتبه اول را دارد و در جهان دارای رتبه پانزدهم است و تنها ضعف ما در این است که نمی توانیم علم و دانش را به نحو مطلوب به محصول تبدیل کنیم البته نمی توانستیم و در حال حاضر شرایط کاملا متفاوتی داریم.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: در سال ۲۰۱۴ در بحث نوآوری، کشور رتبه ۱۲۰  و در تولید علم رتبه ۱۵ را در بین کشورهای دنیا داشت. خوشبختانه در هفته های اخیر اعلام شد ایران به جایگاه ۴۷ دنیا ارتقاء یافته که این سرعت رشد بسیار خوبی دارد.

دلیری گفت: شرکت های دانش بنیان و تولید کنندگان داخلی در این ارتقاء جایگاه نقش موثری داشته و دولت نیز بسترسازی لازم را بوجود آورده تا روند تبدیل علم به محصول روان وآسان تر شود.

وی تصریح کرد: یکی از نیازهای اصلی در حوزه درمان ما، در کنار پزشک و دارو، تجهیزات پزشکی خوب و قابل اعتماد است.در دولت بسته های حمایتی خوبی برای حوزه تولید دانش بنیان پیش بینی شده که برخی از حوزه ها از جمله پزشکی ، تجهیزات پزشکی و دارو در اولویت خواهند بود.

وی با بیان اینکه حمایت های دولت درزمینه بسترسازی است افزود: تولید برعهده بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان است که این حمایت ها در کاهش هزینه و بروکراسی اداری و همچنین کاهش زمان تولید ، تامین منابع مالی و جذب سرمایه موثرخواهد بود که معافیت های مالیاتی از بستر سازی های موجود است.زمانی که بستر تولید بر مبنای دانش ، علم و فناوری باشد قابلیت رقابت و ورود به بازارهای جهانی فراهم خواهد شد.

وی گفت: آمادگی داریم محصولات تولیدی شرکت های صادراتی که درمرحله اول تولیدی هستند را با بسته های حمایتی که پیش بینی شده است صادر کنیم. ما در ۳۵ کشور دنیا برای شرکت های دانش بنیان که از بخش خصوصی هستند کارگزار صادراتی داریم.

دلیری گفت: ما در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اعتقاد داریم همه فعالیت ها بایستی از طریق بخش خصوصی انجام شود و از طرفی درکنار شرکت های خصوصی از وجود جوانان فرهیخته و تحصیل کرده دانشگاههای برتر کشور استفاده شود.

وی در پایان افزود: ضروری است در مجموعه وزارت بهداشت بستر سازی شود، نیازها و محصولاتی که امکان تولید داخلی دارند شناسایی و تیم هایی که امکان تولید آن محصولات را دارند در قالب شرکت های بنیان سر و سامان بدهیم تا نیازهای تجهیزات پزشکی در داخل و توسط متخصصان داخلی تولید و عرضه شود و بستر صادراتی آن نیز فراهم شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع دادن از