۱۷ واحد تولیدی تجهیزات پزشکی در قم فعال است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 17 کارخانه تولید تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی در این استان تاسیس شده و فعال است.

به گزارش آیمدپرس، افزود: در حال حاضر ۲۷ محصول از ملزومات مصرفی پزشکی در این استان تولید می شود و بیش از ۳۰ درصد ملزومات مصرفی پزشکی تولید داخل کشور است.
وی با بیان این که قبل از انقلاب هیچ کارخانه تولید مواد غذایی و آشامیدنی در قم وجود نداشت، بیان کرد: امروز ۲۵۰ کارخانه تولید مواد غذایی و آشامیدنی، ۹۵ کارخانه آرایشی و بهداشتی، ۷۵ کارخانه ظروف و بسته بندی، ۱۸۲ کارگاه غذایی و آشامیدنی و ۱۸ کارگاه ظروف و بسته بندی در این استان فعال است.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه هزار و ۴۵۰ پروانه ساخت فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در قم صادر شده است.
نیک آزما بیان کرد: قبل از انقلاب ۲۵ داروخانه روزانه و یک داروخانه شبانه روزی در قم فعال بود که امروز تعداد این داروخانه ها به ترتیب به ۱۵۷ باب و ۲۲ باب افزایش یافته است.
به گفته وی، تعداد داروخانه های بیمارستانی با افزایش سه برابری به ۱۲ باب و تعداد دکتر داروساز نیز با افزایش حدود هفت برابری به ۲۰۴ تَن رسیده است.
وی بیان کرد: در حال حاضر پنج داروخانه درمانگاهی، ۲۷ شرکت پخش داروی دارای انبار، ۶ شرکت تولیدی داروی گیاهی، مکمل، سنتی و ملزومات دارویی و یک شرکت تولیدی داروی شیمیایی در قم فعالیت می کند.
به گفته ، راه اندازی بیش از ۱۰۰ آزمایش شیمیایی و میکروبی برای کنترل کیفیت مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، انجام سالانه حدود ۱۰ هزار آزمایش بر روی نمونه های غذایی، آرایشی و بهداشتی، نظارت بر تجهیز و راه اندازی بیش از ۴۰۰ آزمایشگاه مربوط به کارخانه های تولیدکننده مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و آموزش بیش از ۴۵۰ تَن از مسئولان فنی کارخانه های تولیدکننده مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی از دیگر اقدام های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد.

منبع ایرنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع دادن از