ایجاد خط تولید و انتقال تکنولوژی فیکو ویترکتومی در ترکیه به وسیله شرکت عالی پیام

مدیرعامل شرکت مهندسی عالی پیام با بیان اینکه برای توسعه تولید و صادرات، شرکتی را در ترکیه تاسیس کرده ایم، گفت: پس از 3 سال موفق به اخذ CE مارک کشور ترکیه برای محصولمان شده ایم و اکنون در حال ایجاد خط تولید و انتقال تکنولوژی هستیم.

به گزارش اختصاصی آیمدپرس، ؛ با بیان اینکه این شرکت با موضوع پژوهش، طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی توسط یک چشم پزشک و یک مهندس برق و الکترونیک در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد، گفت: از ابتدا طراحی و تولید در دستور کار شرکت ما قرار گرفت و اولین نمونه نیمه صنعتی آن در سال ۱۳۷۵ ساخته شد.

وی افزود: دستگاه ویترکتومی وسیله ای است برای خارج کردن ماده زجاجیه داخل چشم برای عمل های جراحی داخل چشمی که اولین نمونه های آن در آمریکا ساخته و وارد بازار شده بود. انگیزه ساخت این دستگاه به دلیل کاربرد حیاتی آن در عمل های جراحی چشم که عمدتاً بیماران آن را رزمندگان و مجروحان دفاع مقدس تشکیل میدادند ایجاد شد.

محمد با اشاره به اینکه ترکش هایی که وارد اندام چشم و باعث خونریزی داخلی کره چشم میشدند موجب کوری موقت می شد، عنوان کرد: بوسیله عمل ویترکتومی بجای تخلیه چشم آسیب دیده، مایع زجاجیه داخل کره چشم بیرون رانده و پس از خارج کردن ترکش و ترمیم محل زخم دوباره داخل چشم با روغن سیلیکون پر می شد و بدین ترتیب چشم  مجروح حفظ و دید بیمار کم کم ارتقاء می یافت.

مدیرعامل بیان کرد: این شیوه همچنان سرآمد عمل های جراحی چشم بخصوص در درمان کوری حاصل از دیابت بوده و موجب باز یافت بینایی بیماران کثیری است.

وی در خصوص صادرات دستگاه ویترکتومی توضیح داد: اولین نمونه دستگاه را در جشنواره دهم خوارزمی که در دیماه سال ۱۳۷۵ برگزار شد شرکت دادیم و برنده جایزه ابتکاری و کسب لوح تقدیر از سوی رئیس جمهور وقت شدیم. این موضوع انگیزه ای شد تا به تولید صنعتی ماشین ویترکتومی مبادرت ورزیم و در سال های ابتدایی تولید با حضور در نمایشگاه عرب هلث برای صادرات اقدام کنیم.

محمد ادامه داد: تولید و صادرات ویترکتومی امر بسیار سختی بود اما با ایجاد کارگاه های کوچک و علیرغم کمبود قطعات تعدادی از این محصول به بازار عرضه کردیم. تا در سال ۱۳۸۰ تصمیم به ساخت دستگاهی مجهزتر با عنوان گرفتیم.

مدیر عامل شرکت عالی پیام با بیان اینکه این دستگاه علاوه بر استفاده در عمل های ویترکتومی عمل فیکو امولیفیکیشن را که در معالجه سریع کاتاراکت یا آب مروارید کارایی دارد مورد استفاده قرار میگیرد، گفت: امروزه بیش از ۸۰% از عمل های آب مروارید با همین تکنیک و بوسیله همین نوع دستگاه در سراسر دنیا به انجام می شود .

وی بیان کرد: تا کنون چندین نمونه از این محصول توسط شرکت عالی پیام ساخته و به بازارهای داخلی و خارجی راه یافته است. اولین مدل با نام سینا با موفقیت به بازارها عرضه شد و پس از آن مدل های مروارید و کاتاویت طراحی و ساخته شد تا با اخذ استاندارد CE مارک اروپا این محصولات به کشورهای سوریه، عراق، پاکستان، ترکیه، آذربایجان و افغانستان صادر شود.

محمد از بی مهری کشور خودمان به محصولات شرکت عالی پیام گلایه کرد و اظهار داشت: با واردات بی رویه این نمونه از محصولات بازار پر رونقی در ایران برایمان ایجاد نشد اما با بومی سازی فن آوری تولید این محصول توانستیم در منطقه عرض اندام کرده و اکنون بعنوان اولین و تنها تولید کننده دستگاه فیکو ویترکتومی در ایران و خاورمیانه در حال صدور تکنولوژی ساخت به یکی از کشورهای همسایه باشیم.

مدیرعامل شرکت عالی پیام رونق صادرات تجهیزات پزشکی را ناشی از افزایش فروش داخل کشور دانست و عنوان کرد: تا زمانیکه فروش داخل کشور تقویت نشود نباید انتظار رونق صادرات را داشته باشیم. نباید در شرایط نسبتاً آسوده تولیدکنندگان را رها کنیم و زمانی که شرایط رو به سختی گرائید مجدداً طبل تولید را به صدا در آوریم؛ هنوز تا نهادینه شدن تولید در کشورمان به عنوان یک کشور تولیدی و صادراتی راه زیادی داریم، باید درهای وارداتی را محدود و فضای تولید را وسعت بخشیم.

وی ادامه داد: اگرچه برای تولید به مراوده با بازارهای خارجی احتیاج داریم و تحریم ها این مراودات را به سختی کشانده اند اما از طرفی باید این سختی ها را به فال نیک گرفت و تلاش و کوشش را بیش از پیش افزایش داد.

محمد با بیان اینکه برای توسعه تولید و صادرات، شرکتی را در ترکیه تاسیس کرده ایم، گفت: پس از ۳ سال موفق به اخذ CE مارک کشور ترکیه برای محصولمان شده ایم و اکنون در حال ایجاد خط تولید و انتقال تکنولوژی هستیم.

 

مدیرعامل شرکت عالی پیام هزینه های CE را بسیار گزاف دانست و اظهار داشت: سالانه بیش از یکصد میلیون تومان بابت نگهداری CE میپردازیم که در قیمت گذاری های کالا محاسبه نمی شود. از طرفی علیرغم وعده های معاونت علمی و فن آوری مبنی بر حمایت از شرکت های دانش بنیان تنها اندکی از این مبلغ پس از مدت ها تامین می شود که بسیار ناچیز است.

وی بیان کرد: تا زمانی که نتوانیم شرکتهای گواهینامه دهنده را با دستمزدهای معقول ریالی تامین کنیم الزامی کردن CE برای شرکتهای تولید کننده تجهیزات پزشکی عادلانه نیست و باعث خروج آنها از عرصه تولید خواهد شد.

محمد اظهار داشت: اخذ گواهینامه های ISO و CE  برای صادرکنندگان یک الزام اجباری است که قطعاً تولید کنندگان برای کسب آن تلاش و هزینه می کنند اما ضرورتی ندارد تا کالاهای با کیفیت و تایید استاندارد داخلی را ملزم به داشتن این نوع گواهینامه ها کنیم و با ایجاد سدی پر هزینه راه پیشرفت مبتکران را ناهموار کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع دادن از